Online Film Critics Society Ballot 2017

Complete list of nominees is posted at ofcs.org

Below is my December 24th ballot for the 21st annual Online Film Critics Society Awards honoring movies released domestically in the United States during the 2017 calendar year. Group winners are highlighted in red. (We were only allowed to vote for one nominee per category this year, but I ranked them all like previous years anyway.)

Best Picture

#1

Dunkirk
#2

Call Me By
Your Name
#3

Three Billboards
Outside
Ebbing, Missouri
#4

Get Out
#5

The Shape
of Water

#6

The Florida
Project
#7

mother!
#8

Lady Bird
ABSTAIN

A Ghost Story
DIDN’T SEE

Phantom Thread

Best Animated Film

#1

Coco
#2

The Breadwinner
#3

In This Corner
of the World
#4

Loving Vincent
#5

The LEGO
Batman Movie

Best Film Not in the English Language

#1

Thelma
#2

Raw
#3

BPM (Beats
Per Minute)
#4

First They
Killed My
Father
#5

The Square
#6

Nocturama

Best Documentary

#1

The Work
#2

Jane
#3

Dawson City:
Frozen Time
#4

Faces Places
DIDN’T SEE

Ex Libris:
New York
Public Library

Best Director

#1

Christopher
Nolan
Dunkirk
#2

Guillermo
del Toro
The Shape of Water
#3

Jordan Peele
Get Out
#4

Greta Gerwig
Lady Bird
DIDN’T SEE

Paul Thomas
Anderson
Phantom Thread

Best Lead Actor

#1

Timothée
Chalamet
Call Me By Your Name
#2

Gary Oldman
Darkest Hour
#3

James Franco
The Disaster Artist
#4

Daniel Kaluuya
Get Out
#5

Robert Pattinson
Good Time

Best Lead Actress

#1

Frances
McDormand
Three Billboards
Outside Ebbing,
Missouri
#2

Cynthia Nixon
A Quiet Passion
#3

Sally Hawkins
The Shape of Water
#4

Saoirse Ronan
Lady Bird
#5

Margot Robbie
I, Tonya

Best Supporting Actor

#1

Sam Rockwell
Three Billboards
Outside Ebbing,
Missouri
#2

Armie Hammer
Call Me By Your Name
#3

Patrick Stewart
Logan
#4

Michael Stuhlbarg
Call Me By Your Name
#5

Richard Jenkins
The Shape of Water

Best Supporting Actress

#1

Holly Hunter
The Big Sick
#2

Laurie Metcalf
Lady Bird
#3

Mary J. Blige
Mudbound
#4

Allison Janney
I, Tonya
#5

Tiffany Haddish
Girls Trip

Best Ensemble

#1

Mudbound
#2

Three
Billboards
Outside
Ebbing,
Missouri
#3

Lady Bird
#4

Get Out
#5

The Shape
of Water
#6

The Post

Breakout Star

#1

Timothee Chalamet
Call Me By Your Name
#2

Dafne Keen
Logan
#3

Brooklynn Prince
The Florida Project
#4

Daniel Kaluuya
Get Out
#5

Tiffany Haddish
Girls Trip

Best Original Screenplay

#1

Jordan Peele
Get Out
#2

Martin
McDonagh
Three Billboards
Outside Ebbing,
Missouri
#3

Guillermo
del Toro &
Vanessa Taylor
The Shape of Water
#4

Greta Gerwig
Lady Bird
DIDN’T SEE

Paul Thomas
Anderson
Phantom Thread

Best Adapted Screenplay

#1

James Ivory
Call Me By Your Name
#2

James Gray
The Lost City of Z
#3

Aaron Sorkin
Molly’s Game
#4

Scott Neustadter &
Michael H. Weber
The Disaster Artist
#5

Sofia Coppola
The Beguiled

Best Editing

#1

Jonathan Amos
& Paul Machliss
Baby Driver
#2

Lee Smith
Dunkirk
#3

Sidney Wolinsky
The Shape of Water
#4

Tatiana S. Riegel
I, Tonya
#5

Ronald Bronstein
& Benny Safdie
Good Time

Best Cinematography

#1

Roger Deakins
Blade Runner 2049
#2

Darius Khondji
The Lost City of Z
#3

Rachel Morrison
Mudbound
#4

Hoyte
Van Hoytema
Dunkirk
#5

Dan Laustsen
The Shape of Water

Leave A Comment